Specyfikacja regałów magazynowych 

Urządzenia charakteryzujące się wielopoziomową budową przestrzenną to inaczej regały magazynowe lub też regały przemysłowe. Ich zadaniem jest składowanie zapasów w magazynie. Regały magazynowe dzielimy przede wszystkim ze względu na ich konstrukcję na także rodzaj przechowywanych towarów. W związku z tym można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje regałów. Są to regały półkowe, regały paletowe a także regały wspornikowe. Te trzy typy regałów można znaleźć w wersji statycznej, a także w wersji dynamicznej. Jak sama nazwa wskazuje, że regały statyczne to takie, które na stałe przymocowane są do podłoża i nie mam możliwości zmiany ich położenia, podczas procesów intralogistycznych. W związku z tym konieczne jest zapewnienie stałego dostępu do wszelkich jednostek ładunkowych. W wersji dynamicznej poruszają się one po torowisku, które umieszczone są w posadzce. Chcąc dostać się do wybranej jednostki ładunkowej, trzeba utworzyć alejkę międzyregałową poprzez przesunięcie całego bloku regału. Takie rozwiązanie jednak stosuje się w obiektach, gdzie maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni jest kluczowe. Nawet gdyby miało się to odbywać kosztem wydłużenia czasu dostępu do towarów.  

Regały półkowe 

Regały półkowe przeznaczone są do przechowywania towarów, o w miarę małych gabarytach. Najczęściej obsługiwane są w sposób ręczny a w jednostkowych przypadkach, gdy masa przedmiotów jest duża, wykorzystuje się urządzenia pomocnicze. Ponieważ sposobów obsługi, jest statyczny, wysokość tych regałów nie powinna przekraczać 2500 mm. Natomiast, ze względu na sztywność, a także wytrzymałość konstrukcji, ich głębokość to maksymalnie 625 mm. Regały magazynowe półkowego charakteryzują się ramową konstrukcją. Dwie ramy łączą się poziomo belkami zawierającymi wypełnienie, które jednocześnie tworzą półki. Wypełnienie półek jest zależne głównie od masy asortymentu jaki jest składowany. Gdy towary są lekkie wypełnienie stanowi płyta drewnopochodna. Jednak, gdy masa przechowywanych towarów jest nieco większa, zastosowanie znajdą blaszane panele. 

Regały paletowe 

Ten rodzaj regałów tworzy się głównie do przechowywania ładunków zapakowanych na paletach. Standardowymi paletami, które używane są w Polsce, a także na terenie Europy są europalety oraz palety przemysłowe. Regały spotykane w naszym regionie są nierzadko dostosowane do konstrukcji właśnie tych palet. Można je obsługiwać wyłącznie za pomocą wózków widłowych. W związku z tym ich wysokość może być zupełnie dowolna. W magazynach wysokiego składowania, wysokość regałów paletowych sięga nawet 12 m. Ich konstrukcja podobnie jak w przypadku regałów półkowych posiada konstrukcję ramową. Są one jednak podawane o wiele większym obciążeniom. Dlatego muszą być one, o wiele bardziej wytrzymałe 

Regały wspornikowe 

Tym co odróżnia regały wspornikowe, od poprzednich rodzajów regałów, jest ich konstrukcja, która opiera się na pojedynczych słupach. Zamocowane do nich są poziome wsporniki. Inaczej mówiąc, nie posiadają przednich. Ich przeznaczeniem jest składowanie towarów, których długość stanowczo przekracza maksymalną dostępną długość półki. Zastosowanie znajdują przede wszystkim w przemyśle drzewnym a także metalurgicznym. Jest to najbardziej uniwersalny z regałów magazynowych. W praktyce można je stosować do przechowywania każdego rodzaju towaru.