Mieszkanie od dewelopera – jak kupić?

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym tylko pozornie jest prostszy, niż nabycie nieruchomości z rynku wtórnego. Obecnie nabywców mieszkań chroni specjalna ustawa deweloperska, mimo to tak czy inaczej, należy mieć się na baczności i nie podejmować takich decyzji zbyt pochopnie. O czym warto pamiętać, decydując się na zakup mieszkania od firmy deweloperskiej?

Ustal budżet

Zanim zdecydujemy się na przeglądanie ofert rynkowych, warto oszacować swoje możliwości finansowe. Zastanówmy się, ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na inwestycję. Jeśli decydujemy się na posiłkowanie kredytem hipotecznym, warto w tym wypadku w pierwszej kolejności skierować swoje kroki do banku i sprawdzić, ile pieniędzy jesteśmy w stanie pożyczyć. Oszczędności najlepiej podzielić na dwie części – wkład własny, i fundusz na dalsze prace w mieszkaniu. Chcąc kupić mieszkanie mińsk można poprosić wybranego dewelopera o prospekt informacyjny, taki dokument zawiera szereg niezbędnych informacji, które pozwolą nam na ocenę doświadczenia firmy oraz stanu nabywanej nieruchomości. Z takiego prospektu można dowiedzieć się między innymi, jakie inwestycje dotychczas zrealizował deweloper, czy nie jest przeciwko firmie prowadzone żadne postępowanie egzekucyjne, a także o statusie działki, planie zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących terenów. Będziemy mogli sprawdzić również to czy inwestycja posiada niezbędne zezwolenia i kiedy przypada termin jej zakończenia. 

O czym warto pamiętać podczas zakupu mieszkania?

Wybierając mieszkanie w Mińsku w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na lokalizację, to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii. Od tego w jakiej okolicy będziemy szukać mieszkania, będzie zależeć koszt nieruchomości. Nie decydujmy się na zakup mieszkania w Mińsku tylko ze względu na praktyczny układ pomieszczeń czy doskonałą infrastrukturę, bo ważny będzie także czas, jaki będziemy musieli wygospodarować na dojazd do pracy czy odwiezienie dzieci do szkoły. Niekiedy warto zainwestować w nieco droższą nieruchomość bliżej centrum, wówczas w przyszłości będziemy w stanie zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Kolejna ważna sprawa to jakość materiałów użytych do budowy mieszkania, niestety nie każdy deweloper korzysta z dobrej jakości komponentów i warto mieć to na uwadze. Oprócz lokalizacji warto wziąć pod uwagę także otoczenie, najlepiej sprawdzić czy w okolicy nie będzie realizowana inwestycja, która mogłaby znacząco utrudnić nam codzienne życie np. droga ekspresowa czy biurowiec. 

Jak sprawdzić deweloper?

Jeżeli już wybierzemy odpowiednią nieruchomość w Mińsku, wówczas przychodzi czas na sprawdzenie wiarygodności dewelopera. Uczciwa firma nie będzie miała problemu z przedstawieniem nam aktualnych sprawozdań finansowych. Warto zajrzeć też do księgi wieczystej oraz Sądowego Rejestru. Sprawdźmy czy firma na pewno ma pozwolenie na budowę oraz jaka jest jej sytuacja finansowa. 

Jak widać wybór nieruchomości z rynku pierwotnego wcale nie jest takim łatwym zadaniem, jak się wydaje. Niemniej jednak przy odrobinie znajomości rynku nieruchomości, z pewnością dokonamy trafnego wyboru.