Wszystko, co powinieneś wiedzieć o staliwie

Staliwo stanowi wieloskładnikowy stop żelaza z węglem, który nie został poddany obróbce plastycznej. Ten materiał znajduje sobie szerokie zastosowanie głównie w branży przemysłowej, a także mechanicznej i produkcyjnej. Ceniony jest ze względu na wiele cech, jak różnorodność stopów, wysoką plastyczność czy wytrzymałość. Oczywiście, od rodzaju stopu zależy także poziom elastyczności czy odporności, ale odlewy staliwne można w większości dowolnie dopasować nawet do niestandardowych potrzeb w kwestii kształtu. Wiele firm oferuje odlewy ze staliwa, które mają najczęściej użycie w trudnych warunkach.

Rodzaje staliwa

W rzeczywistości odmian staliwa jest wiele, a różnią się one składem stopu oraz oczywiście jakością. W odmianach użytkowych stopów staliwa zawartość węgla nie przekracza zazwyczaj 1,5%, zaś suma typowych domieszek również nie przekracza 1%. Właściwości mechaniczne staliwa z kolei są nieco niższe w porównaniu do własności czystej stali o takim samym składzie po przeprowadzonej uprzednio obróbce plastycznej. Wynika to z charakterystycznych elementów dla większości odlewów, jak ich gruboziarnistości czy występowania pustek międzykrystalicznych. Staliwo ma natomiast znacznie lepsze właściwości mechaniczne w porównaniu do żeliwa, a w szczególności należy tu podkreślić ogromną możliwość i podatność a obróbkę plastyczną. W dodatku odmiany staliwnych stopów o zawartości węgla mniejszej, niż 0,25% cechują się dobrą spawalnością.

Staliwa ze względu na skład chemiczny

Uwzględniając, skład chemiczny staliwa rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym jest staliwo węglowe, które zawiera wyłącznie składniki zwykłe oraz zanieczyszczenia z przerobu hutniczego. To jedno z najczęściej spotykanych, szczególnie w przemyśle. Drugą najpopularniejszą odmianą jest staliwo stopowe, które dodatkowo jeszcze zawiera wprowadzone z premedytacją domieszki stopowe.

Poza tym, w odmianach staliwa ze względu na podział składowy wyróżniamy także grupy o określonych cechach fizycznych, które umożliwiają praktyczne zastosowania materiału. Pod tym kątem wyróżnia się stop węglowy o jakości zwykłej, wyższej oraz najwyższej. Każda jakość ma inne zastosowanie i właściwości. Jakość staliwa określana jest poprzez konkretne, ujęte w normach parametry. Kolejną grupę stanowią stopowe, które dzielimy na:

 •          manganowe
 •          manganowo-krzemowe
 •         chromowe
 •          chromowo-molibdenowe
 •          chromowo-manganowo-krzemowe
 •          żaroodporne
 •        odporne na korozję (nierdzewne i kwasoodporne)
 •         konstrukcyjne do pracy w podwyższonych temperaturach

Przykłady wykonywanych odlewów ze staliwa

 •        łożyska oczkowe,
 •        korpusy,
 •         stopki. 

Warto korzystać z usług profesjonalnych odlewni staliwa dla gwarancji najwyższej jakości oraz poprawnie wykonanych stopów. Takie zakłady oferują najczęściej szeroki zakres usług, zarówno dla klientów indywidualnych oraz pod zakup hurtowy.