Potrzebny geodeta – jak wybrać dobrego fachowca?

Planujesz budowę domu? A może stawiasz magazyn w firmie? Niezależnie od tego, jakiego rodzaju budynek będziesz stawiał, bez geodety nie będziesz mógł rozpocząć prac. Skąd go wziąć? Jak znaleźć dobrego geodetę? Podpowiadamy!

Kim jest geodeta?

Zanim przejdziemy do określenia, jak wybrać dobrego geodetę, warto ustalić o kim mowa. Co skrywa się pod pojęciem geodety? Do czynienia mamy z fachowcem, który ogólnie mówiąc  zajmuje się pomiarami gruntów, oraz terenów. Bez geodety żadna budowa nie może się rozpocząć. To do niego należy się zgłosić, jeśli chcemy postawić dom, garaż, budynek gospodarczy, halę produkcyjną, magazyn oraz wszystko, co jest trwale związane z gruntem. Nie dotyczy to jednak tylko prywatnych, czy biznesowych inwestycji. Również wszelkiego typu działania podejmowane przez organy rządzące muszą być odpowiednio wytyczony i naniesione na mapy – od studzienek kanalizacyjnych, po sieć wodociągową, czy nawet słupy telegraficzne.

Gdzie szukać geodety?

Trzeba przyznać, że geodeta ząbki to fachowiec bez którego nie da się objeść. Gdzie jednak szukać geodety, gdy będziemy potrzebować jego pomocy? Zwolennicy łatwego i wygodnego szukania z pewnością postawią na Internet. Aby skorzystać z tego rozwiązania, nie trzeba robić wiele, wystarczy wygospodarować trochę wolnego czasu, by przejrzeć, co nam Internet ma do zaoferowania. Pomocne w szukaniu mogą okazać się media społecznościowe, fora tematyczne, jak również portale ogłoszeniowe i strony branżowe. Jednak warto też wiedzieć, że wiele firm geodezyjnych ma też własne strony internetowe, więc przy okazji mamy szansę sprawdzić zakres usług oraz cennik. Osoby, które preferują bezpośredni kontakt, muszą liczyć się z tym, że czeka ich mały research na rynku. Trzeba odwiedzić kilka punktów, by wybrać kogoś dla siebie. Gdzie dokładnie można szukać geodety? Na pewno w urzędzie gminy możemy szukać fachowca. To jednak nie wszystko, ponieważ również firmy budowlane mają swoich fachowców. Wystarczy zgłosić się do jednej z nich, by znaleźć kogoś odpowiedniego dla siebie. Poza tym na rynku działa też wiele firm geodezyjnych i tutaj na pewno możemy liczyć na wsparcie kogoś, kto się doskonale zna na swojej pracy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze geodety?

Pamiętajmy jednak, by przy wyborze zachować szczególną ostrożność. Niestety nie wszystkie firmy podające się za profesjonalne oferują wysoką jakość usług. Stawiając na firmy niewiadomego pochodzenia, możemy ściągnąć na siebie kłopoty. Aby tego uniknąć, wystarczy przy wyborze stawiać na tych geodetów, którzy mają bogate doświadczenie. W razie wątpliwości zawsze możemy sprawdzić opinie o danym geodecie w sieci. Wystarczy zapoznać się z kilkoma opiniami byłych klientów, by już wyrobić własne zdanie i ustalić, czy dana osoba jest godna zaufania. Naszą czujność powinny wzbudzić też zbyt niskie ceny, bo za nimi może znów kryć się niska jakość usług. Pamiętajmy, że profesjonaliści nie pracują za darmo, więc jeśli proponowana stawka będzie poniżej kosztów, zastanówmy się, czy faktycznie z usług takiego geodety chcemy korzystać.