Napełnianie klimatyzacji samochodowej Warszawa

Nie czekaj do ostatniej chwili, by znaleźć informacje o tym, czym jest napełnianie klimatyzacji samochodowej Warszawa, gdy upał już doskwiera, a klimatyzacja nie działa jak powinna. Każdemu kierowcy zależy na bezpieczeństwie własnym oraz pasażerów w trakcie podróży, dlatego dba o samochód, poddając go regularnej kontroli, w celu sprawdzenia funkcjonalności systemów oraz mechanizmów zamontowanych w pojeździe. Czy zwracamy również uwagę na klimatyzację? Złe funkcjonowanie klimatyzacji, bądź uszkodzenia, mogą prowadzić do całkowitego zepsucia układu chłodzenia, co z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto pamiętać, że nieprawidłowe działanie klimatyzacji negatywnie wpływa na zdrowie.

Z czego składa się klimatyzacja?

W skład układu klimatyzacyjnego wchodzi kompresor, który napędza pasek podłączony do silnika samochodu. Ważnym elementem są przewody oraz chłodnica, nazywania określana również jako skraplacz. Natomiast wewnątrz samochodu znajduje się parownik. Cały układ wypełniony jest substancją, którą nazywa się również czynnikiem chłodzącym. To właśnie jego ilość wpływ na funkcjonowanie klimy. Zostaje sprężona przez kompresor, by następnie trafić do parownika, gdzie znowu jest rozprężana, w celu opłynięcia oraz schłodzenia parownika oraz powietrza z dmuchawy w nawiewie kabiny. Pobrane ciepło następnie skierowane jest do skraplacza, a cały proces zachodzi w sposób ciągły.

Firmy zajmujące się serwisem klimatyzacji, zazwyczaj posiadają w swojej ofercie podstawowe opcje. Należą do nich między innymi nabijanie klimatyzacji, a także test sprawdzający szczelność układu oraz odgrzybianie, czy ozonowanie, czyli czyszczenie klimatyzacji. Warto jest odwiedzić takie miejsce jeszcze przed sezonem i regularnym korzystaniem z klimatyzacji, aby mieć pewność jej prawidłowego działania. Również ceny w okresie poza sezonem mogą okazać się niższe.

Napełnianie klimatyzacji samochodowej

Pod tym określeniem kryje się najczęściej proces uzupełniania środka chemicznego, odpowiedzialnego za odprowadzenia ciepła, który zapewnia poprawne funkcjonowanie układu chłodzenia. Nie istnieją standardowe normy dotyczące ilości środka w klimatyzacji. Ilość niezbędna do właściwego funkcjonowania klimy, zależna jest od konkretnego modelu i podana przez producenta. Poza samą wymianą środka chemicznego, warto również sprawdzić szczelność układu. Przyjmuje się, że w ciągu roku, ubywa około 10% czynnika chłodzącego, natomiast szybsze ubycie może być spowodowane właśnie uszkodzeniami powstałymi m.in. w przewodach. Niebezpieczna jest również utrata oleju smarującego kompresor, który niweluje możliwość uszkodzenia uszczelek oraz zapobiega rozszczelnieniu całości układu.

Cała czynność napełnienia klimatyzacji samochodu odbywa się poprzez urządzenie nazywane stacją obsługi klimatyzacji, z którego korzystają serwisy klimatyzacyjne. Proces rozpoczyna się od podłączenia stacji poprzez zawory do układu chłodniczego. Pierwszym etapem jest z reguły odessanie czynnika chłodzącego, aby dzięki sprężonemu powietrzu przetestować szczelność. W przypadku pozytywnego wyniku, cały układ zostaje ponownie nabity czynnikiem chłodzącym. Czas potrzebny do przeprowadzenia tego typu serwisu zajmuje około godziny i powinien mieć miejsce raz do roku. Częściej natomiast powinno się dbać o filtr klimatyzacji, odpowiedzialny za wychwytywanie zanieczyszczeń jak liście, owady, czy pyłki, który szybciej ulega zanieczyszczeniu.