Kiedy zastosować hirudoterapię?

Hirudoterapia to nic innego jak leczenie za pomocą pijawek. Chociaż na jakiś czas taka metoda leczenia została zapomniana, obecnie na powrót cieszy się dużym zainteresowaniem. Pijawki są bardzo dobrym rozwiązaniem i pomagają na wiele schorzeń. Dlaczego warto je stosować i gdzie udać się na taki zabieg?

Leczenie pijawkami

Hirudoterapia będzie pomocą w przypadku leczenia chorób serca, problemów z potencją, żylaków, zakrzepicy, ran po zabiegach, przeszczepach skóry, zapalenia stawów, za ich pomocą przeprowadza się też leczenie stopy cukrzycowej. Na czym to polega? Na zmienionej chorobowo skórze układa się pijawki, które ssą krew, jeden zabieg trwa około 6 godzin, w tym czasie nie można ich odrywać od skóry. To bezpieczne rozwiązanie, które charakteryzuje się dużo mniejszym ryzykiem pojawienia się skutków ubocznych, niż w przypadku zastosowania innych metod. Przed położeniem pijawek na chorą skórę, należy dokładnie przygotować wybrany obszar poprzez umycie skóry i spłukanie jej wodą destylowaną bez chloru. 

Leczenie stopy cukrzycowej za pomocą pijawek

Zacznijmy od tego, czy jest stopa cukrzycowa – to groźnie powikłanie po źle leczonej cukrzycy. Gdy pacjent nie otrzymuje odpowiedniego leczenia lub nie chce się leczyć, wówczas może doprowadzić to do uszkodzenia naczyń krwionośnych, zmniejszenia elastyczności tętnic, co z kolei prowadzi do miażdżycy. Z powodu niedokrwienia tkanek dochodzi do zaburzeń ich czynności, powstają szkodliwe skrzepy. Następstwem tego wszystkiego jest postępujący niedowład kończyny oraz pojawienia się niegojącej się rany. Niestety zazwyczaj kończy się to amputacją kończyny. Niekiedy można zastosować leczenie za pomocą pijawek lub larwoterapię.  Leczenie stopy cukrzycowej jest bardzo trudne i wymaga czasu. Można zastosować leczenie w formie inkubacji larw w martwą tkankę stopy w celu jej oczyszczenia z wysięków oraz martwicy. Stawiane są też pijawki, wówczas pozytywnie wpływa to na drożność tętnic oraz żył. W przypadku leczenia stopy cukrzycowej zazwyczaj potrzeba od 15 do 25 larw oraz 2-8 pijawek. To proces niezwykle trudny, wymagający od lekarza indywidualnego podejścia do ran. 

Jakie są przeciwwskazania?

Oczywiście nie każdy może skorzystać z leczenia pijawkami czy larwami. Niektóre czynniki niestety wykluczają zastosowanie takiej metody. Przeciwwskazaniem mogą okazać się różnego rodzaju choroby np. dotyczące układu krwionośnego. Nie należy stosować takich zabiegów, gdy cierpimy na zakrzepicę żył głębokich, ciężką niedokrwistość lub hemofilię. Nie zaleca się stosowania takiego sposobu leczenia także w przypadku zakażenia wirusem HIV, wysokiej gorączki, gruźlicy, nowotworu skóry. Trzeba mieć świadomość tego, że można być uczulonym na pijawki, warto wcześniej zrobić specjalną próbę uczuleniową.