Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

Nie wszystkie bagaże można bez problemu przewieść w bagażniku samochodowych, dlatego wielu kierowców decyduje się na zakup dodatkowego bagażnika montowanego na dachu. Jeżeli często podróżujemy i przewozimy rowery, wówczas przyda nam się bagażnik rowerowy. Jaki wybrać, aby długo służył i rowery w transporcie nie zostały zniszczone?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu bagażnika dachowego na rowery?

Bagażnik rowerowy powinien być wygodny, szybki w montażu, a także bezpieczny. Powinien dawać możliwość bezpiecznego przewożenia rowerów i minimalizować ryzyko zniszczenia samochodu. Niestety nie są to tanie rzeczy, na przykład za bagażnik rowerowy thule, cenionej i renomowanej firmy trzeba zapłacić około 350 złotych za jeden uchwyt, czyli całkiem sporo. Oczywiście w tym wypadku można liczyć na bagażnik najwyższej jakości, wykonany z solidnego, nierdzewnego materiału pokrytego delikatnym lakierem. Jeżeli nasz budżet jest ograniczony dobrze będzie wybierać uchwyty stalowe, bo takie są mniej narażone na uszkodzenia od aluminiowych. Choć bagażniki z aluminium są lżejsze, to będą mniej wytrzymałe. Pamiętajmy, że założenie tanich belek dachowych, uchwytów i rowerów to dużo pracy i trzeba poświęcić na to około godziny. Czemu nie warto oszczędzać? Niestety trzeba liczyć się z tym, że cena zazwyczaj idzie w parze z jakością asortymentu samochodowego, dlatego przesadne oszczędzanie może odbić nam się czkawką. Dobrej jakości bagażniki rowerowe thule będą nie tylko solidne i posłużą na długo, ale co ważniejsze będą po prostu praktyczniejsze w użytkowaniu. Ciekawym  rozwiązaniem mogą okazać się także bagażniki rowerowe thule mocowane do haka holowniczego. To opcja niezwykle praktyczna, bo można na nich bez problemu zamocować, nawet bardzo nieporęczny ładunek, co więcej takie rozwiązanie daje możliwość wjechania z rowerami do garażu. Jedynym warunkiem jest oczywiście posiadanie haka holowniczego.

Platforma zakładana na hak

Platforma zakładana na hak to zdecydowanie jedne z najbardziej nowoczesnych i praktycznych bagażników rowerowych thule, jakie można znaleźć obecnie na rynku. Jest ona mocowana do haka holowniczego na specjalnych rynienkach albo zamkniętej platformie posiadającej mocowania kół. Taki bagażnik montuje się w kilka minut, jest stabilny i bezpieczny, co więcej nie powoduje dużych oporów aerodynamicznych. Jedynym minusem jest wysoka cena takich bagażników, jednak na pewno jest to inwestycja na lata.

Jak widać wybór bagażnika rowerowego wcale nie jest taką prostą sprawą, jak może się wydawać. Dużo zależy od modelu samochodu, ale także od naszych indywidualnych upodobań oraz budżetu. Ważne jest to, aby nie sugerować się wyłącznie ceną, aczkolwiek mieć na uwadze przede wszystkim jakość bagażnika, a także materiał jego wykonania.