Jaka kłódka zapewni mi bezpieczeństwo? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę!

Dom, mieszkanie, schowek, rower – każde wartościowe dla nas mienie powinno być właściwie chronione. Na rynku dostępne są coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie, ale ciągle największą popularnością cieszy się kłódka antywłamaniowa. Żeby jednak prawidłowo zabezpieczyć swoją własność, należy poznać rodzaje kłódek. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę.

Rodzaje kłódek

Producenci zabezpieczeń w postaci kłódek antywłamaniowych wyróżniają ich dwa rodzaje. Różnią się one przede wszystkim budową, ale również swoim przeznaczeniem. Jakie kłódki wyróżniamy?

  • kłódka antywłamaniowa pałąkowa – to podstawowy i najpopularniejszy rodzaj kłódki – potocznie określa się je terminem ‘kłódka z uchem’. Spotkać możemy je w walizkach, przy sejfach, jako zabezpieczenia rowerów, a także na ogrodzeniach. Jej ogromną zaletą jest szeroki wachlarz zastosowania – połączy ze sobą dowolne powierzchnie z pomocą większego ucha lub dodatkowego łańcucha.
  • kłódka antywłamaniowa trzpieniowa – duża sztywniejsza i twardsza niż kłódka pałąkowa. Różni się od niej także kształtem ucha, która tutaj jest proste. Świetnie sprawdza się do zabezpieczenia wejść do domów, budynków, garaży, czy też na posesję.

To oczywiście jedynie podstawowy podział. Kłódki antywłamaniowe można rozróżniać jeszcze na podstawie posiadanych atestów bezpieczeństwa, materiału z jakiego są wykonane, czy też ich wielkości.

Grubość ucha – od niego zależy skuteczność kłódki

Głównym wyznacznikiem skuteczności i gwarancji bezpieczeństwa jest kształt i grubość ucha danej kłódki. Największe bezpieczeństwo zapewniają ucha krótkie, ale odpowiednio grube. Między innymi dlatego, kupując kłódkę antywłamaniową należy dokładnie dopasować jej rozmiar do naszych potrzeb. Zostawienie zbyt dużej ilości wolnej przestrzeni może ułatwić potencjalnemu złodziejowi pokonanie zabezpieczenia.

Sama bryła kłódki powinna być większych rozmiarów, ponieważ im jest cięższa tym trudniej ją sforsować. Mniejsze i prostsze zabezpieczenia można pokonać przy użyciu podstawowych narzędzi, które można znaleźć w każdym garażu.

Jaką kłódkę antywłamaniową wybrać?

Podstawowym kryterium, którym musimy brać pod uwagę jest wartość zabezpieczanego mienia. Jeśli mamy do czynienia z przedmiotem o mniejszej wartości (np. rower) ze spokojem można użyć klasycznej kłódki antywłamaniowej pałąkowej o standardowym rozmiarze. Kiedy chcemy zabezpieczyć mienie o wyższej wartości jak garaż, czy też wejście do posesji, należy zainwestować w profesjonalną kłódkę trzpieniową. Jest to rozwiązanie znacznie droższe, ale gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa.

Ogromne znaczenie ma również wybór materiału, z którego wykonana jest kłódka antywłamaniowa. Wybór odpowiedniego rodzaju powinien być podyktowany przede wszystkim jej zastosowaniem. Przykładowo mosiężna kłódka świetnie sprawdzi się przy ochronie mienia znajdującego się na zewnątrz. Ze względu na parametry swojej budowy idealnie sprawdza się w przypadku zmiennych warunków pogodowych. Z kolei kłódka żeliwna jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, więc idealnie sprawdza się podczas zabezpieczania przewożonego towaru.

Bez względu na zastosowanie, każda dobra kłódka antywłamaniowa powinna posiadać specjalny atest bezpieczeństwa, który daje właścicielowi mienia gwarancje jej skuteczności. Jeśli będzie ona stosowana na zewnątrz, powinna posiadać również odpowiednie uszczelnienie, które chroni ją przed zalaniem przez wodę i opady.

Zamieszczono w: dom