Bejca do drewna – moc kolorów

Bejca do drewna to podstawowy specyfik do nadawania koloru z jednoczesna impregnacją powierzchni drewnianej. Wybór bejc na rynku jest ogromny i dotyczy to również kolorów.

Bejca do drewna, kolory może w efekcie jej użycia dawać wielorakie – designerzy nie mogą narzekać na brak możliwości ekspresji w obszarze barw jakie zastosować mogą do elementów drewnianych wyposażenia pomieszczeń czy też obiektów z drewna umiejscowionych na zewnątrz. Bejca daje bardzo ciekawy a przez wielu pożądany efekt nadania powierzchni koloru z jednoczesnym zachowaniem widoczności słoi. To jest modny już od wielu lat efekt. Jest on specyficzny dla stylu skandynawskiego, który lubi opierać się na naturalnych materiałach i nie kryć ich cech właśnie naturalnych. Swego czasu bejca kojarzyła się tylko z kolorami drewna, typu palisander. Teraz wybrać można dziesiątki kolorów i ich odcieni. Dzięki bejcy uzyskujemy efekt ciepła, przytulności, naturalności. Bardzo dobrze sprawdza się użycie tego specyfiku na meblach lekkich, delikatnych, ale właściwie każdy rodzaj mebla może dobrze prezentować się po użyciu bejcy. Przykładowo drewniane meble o stylistyce nowoczesnej, które dotąd były pokryte farbą akrylową zakrywającą naturalną fakturę słojowatą – można niemal zupełnie zmienić. Najpierw poprzez zeszlifowanie warstwy dotychczasowej farby odkrywamy naturalną fakturę drewna, czyścimy i nakładamy bejcę o wybranym kolorze. Meble uzyskują odmienny od dotychczasowego wygląd a jednocześnie ochronę. Dzięki temu zabiegowi możemy nadać pomieszczeniu nowa aurę przy niewielkim stosunkowo koszcie. Dzięki tak odnowionym sprzętom zyskujemy w sensie wizualnym niemalże nowe, inne meble.Aby uzyskać odpowiedni efekt powierzchnia musi być dokładnie zeszlifowana i oczyszczona. Ewentualne ubytki uzupełniamy szpachlą do drewna – wybór tych specyfików w sklepach z materiałami budowlanymi jest ogromny. Możliwości wyboru kolorów bejcy do drewna są ogromne. Oprócz barw drzew, takich jak: orzech, dąb, buk, sosna, pomarańcz, kasztan, czereśnia, jesion, mahoń, oliwka, palisander można przebierać w dodatkowej, bogatej palecie barw. Do wyboru są m. in.: takie kolory bejcy do drewna: zieleń, biały, czarny, róż, błękit, popiel, czerwony, niebieski, grafit. Pamiętajmy że wszystkie te kolory jednocześnie współgrają z faktura drewna która pozostaje – w odróżnieniu od farby akrylowej albo ftalowej – widoczna i stanowi ważny element estetyczny. To pozostawienie akcentu naturalnego drewna jest świadomym zabiegiem wielu designerów a na rynku meble z taką stylistyka cieszą się od lat dużą popularnością i wydaje się że już na stałe ten styl zagościł wśród innych na rynku meblarskim.

Zresztą to nie tylko meble mogą być bejcowane. Nadawać kolory i jednocześnie ochronę można mnogości rodzajów sprzętów drewnianych, w tym tych znajdujących się na powietrzu. Na przykład na placach zabaw można spotkać drewniane atrakcje dla dzieci właśnie pomalowane bejcą. Widać wówczas na takim przyrządzie do zabawy oprócz barwy właśnie oryginalne słoje drewna. Warto wizualizować to co chcemy osiągnąć dzięki bejcy do drewna. Można tu posłużyć się obserwacją już dokonanych realizacji na sprzętach drewnianych, ewentualnie skorzystać z możliwości jakie dają programy komputerowe do animacji. Warto na przykład wybrać się do sklepów z meblami i zobaczyć na własne oczy jak przedstawiają się meble po użyciu bejcy i to w kolorze który nas interesuje. Po upewnieniu się co do wyboru koloru bejcy możemy przystąpić do bejcowania.